           Electromechanical > Switches > Tactile Switches > EVQ-PLMA15
EVQ-PLMA15
Part Number: EVQ-PLMA15
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Switches > Tactile Switches > EVQ-PLMA15
Qty Available:
Description: Switch Tactile N.O. SPST Round Button J-Bend 0.02A 15VDC 2.6N SMD Embossed Tape
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EVQ-PLMA15 Available.
Switch Tactile N.O. SPST Round Button J-Bend 0.02A 15VDC 2.6N SMD Embossed Tape
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Plating Gold, Silver
Mechanical Life 200 kcycles
Mount Surface Mount
Contact Current Rating 20 mA
Contact Resistance 50 mΩ
Current Rating 20 mA
Electrical Life 200 kcycles
Illumination Type Illuminated, Non-Illuminated
Insulation Resistance 50 MΩ
Life (Cycles) 200 kcycles
Max Current Rating 20 mA
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (DC) 15 V
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Positions 2
Operating Force 2.6 N
Orientation Straight
Switch Function Off-Mom
Switch Travel 250 µm
Termination J-Bend
Throw Configuration SPST
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Actuator Length 300 µm
Depth 4.9 mm
Height 1.5 mm
Length 4.9 mm
Width 4.9 mm
Contact Plating Gold, Silver
Mechanical Life 200 kcycles
Mount Surface Mount
Contact Current Rating 20 mA
Contact Resistance 50 mΩ
Current Rating 20 mA
Electrical Life 200 kcycles
Insulation Resistance 50 MΩ
Life (Cycles) 200 kcycles
Max Current Rating 20 mA
Max Voltage Rating (DC) 15 V
Number of Positions 2
Operating Force 2.6 N
Orientation Straight
Switch Function Off-Mom
Switch Travel 250 µm
Termination J-Bend
Throw Configuration SPST
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Actuator Length 300 µm
Depth 4.9 mm
Height 1.5 mm
Length 4.9 mm
Width 4.9 mm