           Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EVL170W-FTV
EVL170W-FTV
Part Number: EVL170W-FTV
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EVL170W-FTV
Qty Available:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EVL170W-FTV Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Evaluation Kit Yes
Output Current 2 A
Output Power 170 W
Output Voltage 24 V
Switching Frequency 130 kHz
Evaluation Kit Yes
Output Current 2 A
Output Power 170 W
Output Voltage 24 V
Switching Frequency 130 kHz