           Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA6V1L
ESDA6V1L
Part Number: ESDA6V1L
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA6V1L
Qty Available:
Description: General Purpose ESD Protection, Uni-Directional, 12, 24, 3, 5.25V VRM max, SOT23-3L, RoHS
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ESDA6V1L Available.
General Purpose ESD Protection, Uni-Directional, 12, 24, 3, 5.25V VRM max, SOT23-3L, RoHS
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Weight 4.535924 g
Breakdown Voltage 6.1 V
Capacitance 90 pF
Clamping Voltage 11.35 V
Composition Zener
Direction Unidirectional
Element Configuration Common Anode
ESD Protection Yes
Leakage Current 20 µA
Max Breakdown Voltage 7.2 V
Max Junction Temperature (Tj) 150 °C
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 300 W
Max Reverse Leakage Current 20 µA
Min Breakdown Voltage 6.1 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Channels 2
Number of Circuits 2
Number of Elements 2
Number of Unidirectional Channels 2
Operating Supply Voltage 6.1 V
Packaging Cut Tape
Peak Pulse Current 15 A
Peak Pulse Power 300 W
Polarity Bidirectional, Unidirectional
Power Dissipation 300 mW
Power Line Protection No
Power Rating 300 W
Reverse Breakdown Voltage 6.1 V
Reverse Standoff Voltage 5.25 V
Schedule B 8536300000
Termination SMD/SMT
Test Current 1 mA
Voltage Rating (DC) 6.1 V
Working Voltage 5.25 V
Depth 1.3 mm
Height 1.4 mm
Length 2.9 mm
Width 2.75 mm