           Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA6V1-5W6
ESDA6V1-5W6
Part Number: ESDA6V1-5W6
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA6V1-5W6
Qty Available:
Description: ESDA Series 5 Channel 6.1 V 50 pF SMT Uni-Directional Transil Array - SOT-323-6L
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ESDA6V1-5W6 Available.
ESDA Series 5 Channel 6.1 V 50 pF SMT Uni-Directional Transil Array - SOT-323-6L
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-323
Mount Surface Mount
Number of Pins 6
Breakdown Voltage 6.1 V
Capacitance 50 pF
Composition Zener
Direction Bidirectional
Element Configuration Common Anode
ESD Protection Yes
Leakage Current 1 µA
Max Breakdown Voltage 7.2 V
Max Junction Temperature (Tj) 125 °C
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 100 W
Max Reverse Leakage Current 1 µA
Min Breakdown Voltage 6.1 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Channels 5
Number of Elements 5
Number of Unidirectional Channels 5
Operating Supply Voltage 1.25 V
Packaging Tape and Reel
Peak Pulse Current 15 A
Peak Pulse Power 100 W
Polarity Unidirectional
Power Line Protection No
Power Rating 100 W
Reverse Breakdown Voltage 6.1 V
Reverse Standoff Voltage 3 V
Schedule B 8536300000
Termination SMD/SMT
Test Current 1 mA
Voltage Rating (DC) 6.1 V
Working Voltage 3 V
Depth 1.35 mm
Height 1.1 mm
Length 2.2 mm
Width 2.4 mm
Case/Package SOT-323
Mount Surface Mount
Number of Pins 6
Breakdown Voltage 6.1 V
Capacitance 50 pF
Composition Zener
Direction Bidirectional
ESD Protection Yes
Leakage Current 1 µA
Max Breakdown Voltage 7.2 V
Max Power Dissipation 100 W
Min Breakdown Voltage 6.1 V
Number of Channels 5
Number of Elements 5
Packaging Tape and Reel
Peak Pulse Current 15 A
Peak Pulse Power 100 W
Polarity Unidirectional
Power Line Protection No
Power Rating 100 W
Reverse Standoff Voltage 3 V
Schedule B 8536300000
Termination SMD/SMT
Test Current 1 mA
Voltage Rating (DC) 6.1 V
Working Voltage 3 V
Depth 1.35 mm
Height 1.1 mm
Length 2.2 mm
Width 2.4 mm