           Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA14V2-4BF3
ESDA14V2-4BF3
Part Number: ESDA14V2-4BF3
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA14V2-4BF3
Qty Available:
Description: ESDA Series 4 Channel 14.2V 15pF SMT Bi-Directional Transil™ Array - FLIP CHIP-5
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ESDA14V2-4BF3 Available.
ESDA Series 4 Channel 14.2V 15pF SMT Bi-Directional Transil™ Array - FLIP CHIP-5
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Number of Pins 5
Breakdown Voltage 14.2 V
Capacitance 14 pF
Direction Bidirectional
Leakage Current 500 nA
Max Breakdown Voltage 18 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 50 W
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 12 V
Min Breakdown Voltage 14.2 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Bidirectional Channels 4
Number of Channels 4
Number of Elements 4
Operating Supply Voltage 12 V
Packaging Tape and Reel
Peak Pulse Power 50 W
Polarity Bidirectional
Power Line Protection No
Reverse Breakdown Voltage 14.2 V
Reverse Standoff Voltage 12 V
Schedule B 8536300000
Termination SMD/SMT
Test Current 1 mA
Working Voltage 12 V