           Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA14V2-2BF3
ESDA14V2-2BF3
Part Number: ESDA14V2-2BF3
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Circuit Protection > TVS Diodes > ESDA14V2-2BF3
Qty Available:
Description: Trans Voltage Suppressor Diode, 50W, 12V V(RWM), Bidirectional, 3 Element, Silicon
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ESDA14V2-2BF3 Available.
Trans Voltage Suppressor Diode, 50W, 12V V(RWM), Bidirectional, 3 Element, Silicon
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package FCBGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 4
Breakdown Voltage 14.2 V
Capacitance 12 pF
Composition Zener
Direction Bidirectional
Element Configuration Dual
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 50 W
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 12 V
Min Breakdown Voltage 14.2 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Bidirectional Channels 2
Number of Channels 2
Operating Supply Voltage 14.2 V
Packaging Digi-Reel®
Peak Pulse Power 50 W
Polarity Bidirectional
Power Line Protection No
Reverse Standoff Voltage 12 V
Schedule B 8536300000
Termination SMD/SMT
Working Voltage 12 V
Depth 1.07 mm
Length 1.07 mm