           Circuit Protection > Varistors > ERZV07D560
ERZV07D560
Part Number: ERZV07D560
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Circuit Protection > Varistors > ERZV07D560
Qty Available:
Description: V Series 45 VDC 35 V RMS 56 V 500 A Through Hole Transient/Surge Absorber
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ERZV07D560 Available.
PCX has Panasonic Circuit Protection > Varistors > ERZV07D560 Electronic Components for Sale.
V Series 45 VDC 35 V RMS 56 V 500 A Through Hole Transient/Surge Absorber
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Contact Plating Tin
Material Zinc
Mount Through Hole
Capacitance 1.5 nF
Clamping Current 2.5 A
Clamping Voltage 110 V
Energy 3.4 J
ESD Protection No
Lead/Base Style Radial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Surge Current 500 A
Max Varistor Voltage 62 V
Max Voltage Rating (AC) 35 V
Max Voltage Rating (DC) 45 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Varistor Voltage 50 V
Number of Circuits 1
Packaging Bulk
Power Rating 20 mW
Schedule B 8533400080
Termination Radial
Varistor Voltage 56 V
Voltage Rating (AC) 35 V
Voltage Rating (DC) 45 V
Depth 5 mm
Diameter 7 mm
Height 11.5 mm
Lead Pitch 5 mm
Thickness 5 mm
Width 5 mm