           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > ERJ-6GEYJ564V
ERJ-6GEYJ564V
Part Number: ERJ-6GEYJ564V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > ERJ-6GEYJ564V
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 560 kOhm, ± 5%, 125 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ERJ-6GEYJ564V Available.
SMD Chip Resistor, 560 kOhm, ± 5%, 125 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Weight 5.499807 mg
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 125 mW
Resistance 560 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 150 V
Voltage Rating (DC) 150 V
Depth 1.25 mm
Height 711.2 µm
Length 2 mm
Width 1.25 mm