           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > ERJ-2RKF1332X
ERJ-2RKF1332X
Part Number: ERJ-2RKF1332X
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > ERJ-2RKF1332X
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 13.3 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, Precision
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ERJ-2RKF1332X Available.
SMD Chip Resistor, 13.3 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, Precision
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 13.3 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 400 µm
Length 1 mm
Width 508 µm
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 13.3 kΩ
Schedule B 8533210045
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 400 µm
Length 1 mm