           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > ERJ-1TNF54R9U
ERJ-1TNF54R9U
Part Number: ERJ-1TNF54R9U
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > ERJ-1TNF54R9U
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 54.9 Ohm, ± 1%, 1 W, 2512 [6332 Metric], Thick Film, Precision
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ERJ-1TNF54R9U Available.
SMD Chip Resistor, 54.9 Ohm, ± 1%, 1 W, 2512 [6332 Metric], Thick Film, Precision
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2512
Case Code (Imperial) 2512
Case Code (Metric) 6432
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Weight 40.511469 mg
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 1 W
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 1 W
Resistance 54.9 Ω
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Height 711.2 µm
Length 6.4008 mm
Width 3.2004 mm
Case/Package 2512
Case Code (Imperial) 2512
Case Code (Metric) 6432
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Weight 40.511469 mg
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation 1 W
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 1 W
Resistance 54.9 Ω
Schedule B 8533210045
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Height 711.2 µm
Length 6.4008 mm
Width 3.2004 mm