           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ERG2SJ471
ERG-2SJ471
Part Number: ERG-2SJ471
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > ERG2SJ471
Qty Available:
Description: Res Metal Oxide Film 470 Ohm 5% 2W ±350ppm/C Conformal Coated AXL
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ERG-2SJ471 Available.
Res Metal Oxide Film 470 Ohm 5% 2W ±350ppm/C Conformal Coated AXL
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film, Metal Oxide
Max Operating Temperature 200 °C
Max Power Dissipation 2 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 2 W
Resistance 470 Ω
Schedule B 8533210090
Temperature Coefficient 350 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 350 V
Voltage Rating (DC) 350 V
Diameter 4 mm
Lead Diameter 800 µm
Length 12 mm
Case/Package Conformal
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Max Power Dissipation 2 W
Military Standard Not
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 2 W
Resistance 470 Ω
Schedule B 8533210090
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 350 V
Voltage Rating (DC) 350 V
Diameter 4 mm
Lead Diameter 800 µm
Length 12 mm