Connectors > ERF8-013-05-0-L-DV-L-K-TR
ERF8-013-05.0-L-DV-L-K-TR
| Part Number: | ERF8-013-05.0-L-DV-L-K-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > ERF8-013-05-0-L-DV-L-K-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm Edge Rate Rugged High Speed Socket |
PCX has Samtec Connectors > ERF8-013-05-0-L-DV-L-K-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm Edge Rate Rugged High Speed Socket
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 2.1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.6 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Pitch | 800 µm |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 2.1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.6 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Pitch | 800 µm |
Documentation for Samtec ERF8-013-05.0-L-DV-L-K-TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What are the physical dimensions of the connector?
What is the contact material and plating of the connector?
What is the maximum current rating and voltage rating of the connector?
What is the product name?
What is the product category?
What is the pitch spacing of the connector?
What is the maximum current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
