Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > EQCO62R20-3
EQCO62R20.3
| Part Number: | EQCO62R20.3 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > EQCO62R20-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Coaxpress Equalizer up to 6.25Gbps QFN-16 Tube | Microchip Technology Inc. EQCO62R20.3 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > EQCO62R20-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Coaxpress Equalizer up to 6.25Gbps QFN-16 Tube | Microchip Technology Inc. EQCO62R20.3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 60 mA |
| Max Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.15 V |
| Height | 950 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Microchip EQCO62R20.3
| Datasheet | View & Download EQCO62R20-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EQCO62R20-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EQCO62R20-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EQCO62R20-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the data rate of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage?
What is the case/package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




