Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560RC304-15
EPM9560RC304-15
| Part Number: | EPM9560RC304-15 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560RC304-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 9000 Family 12K Gates 560 Macro Cells 117.6MHz 5V 304-Pin RQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560RC304-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 9000 Family 12K Gates 560 Macro Cells 117.6MHz 5V 304-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 304 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 12000 |
| Number of I/Os | 216 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 35 |
| Number of Logic Elements/Cells | 35 |
| Number of Macrocells | 560 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
How many pins does this product have?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many macrocells does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.