Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560RC240-20
EPM9560RC240-20
| Part Number: | EPM9560RC240-20 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560RC240-20 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 9000 Family 12K Gates 560 Macro Cells 100MHz 5V 240-Pin RQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560RC240-20 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 9000 Family 12K Gates 560 Macro Cells 100MHz 5V 240-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 240 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 144 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 146 mA |
| Number of Gates | 12000 |
| Number of I/Os | 191 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 35 |
| Number of Logic Elements/Cells | 35 |
| Number of Macrocells | 560 |
| Number of Programmable I/O | 191 |
| Operating Supply Current | 146 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 20 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
How many gates does the CPLD have?
What is the maximum frequency of the CPLD?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.