Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560ARC208-10N
EPM9560ARC208-10N
| Part Number: | EPM9560ARC208-10N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560ARC208-10N |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 9000 Family 12K Gates 560 Macro Cells 144.9MHz CMOS Technology 5V 208-Pin RQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9560ARC208-10N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 9000 Family 12K Gates 560 Macro Cells 144.9MHz CMOS Technology 5V 208-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Frequency | 144 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 174 mA |
| Number of Gates | 12000 |
| Number of I/Os | 153 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 35 |
| Number of Logic Elements/Cells | 35 |
| Number of Macrocells | 560 |
| Number of Programmable I/O | 153 |
| Operating Supply Current | 174 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
Documentation for Intel / Altera EPM9560ARC208-10N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the maximum frequency and operating temperature of this product?
What are the key features of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.