Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9320ARI20810
EPM9320ARI20810
| Part Number: | EPM9320ARI20810 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9320ARI20810 |
| Qty Available: | |
| Description: | MACROCELL Discontinued Surface Mount INDUSTRIAL CPLD 85C 5.25V 3.3/55V 10ns |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9320ARI20810 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MACROCELL Discontinued Surface Mount INDUSTRIAL CPLD 85C 5.25V 3.3/55V 10ns
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 144.9 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Manufacturer Package Identifier | EPM9320ARI208-10 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 99 mA |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 132 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 20 |
| Number of Macrocells | 320 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Height | 4.1 mm |
Documentation for Intel / Altera EPM9320ARI20810
| Technical Drawing | View & Download EPM9320ARI20810 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download EPM9320ARI20810 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
How many macrocells does the product have?
What is the propagation delay of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.