Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9320ALC8410
EPM9320ALC8410
| Part Number: | EPM9320ALC8410 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9320ALC8410 |
| Qty Available: | |
| Description: | MACROCELL Discontinued Surface Mount COMMERCIAL CPLD 70C 5.25V 10.8ns 29.31mm |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM9320ALC8410 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MACROCELL Discontinued Surface Mount COMMERCIAL CPLD 70C 5.25V 10.8ns 29.31mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 84 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 60 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 20 |
| Number of Logic Elements/Cells | 20 |
| Number of Macrocells | 320 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 29.31 mm |
| Width | 29.31 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.