Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7512AETC144-10N
EPM7512AETC144-10N
| Part Number: | EPM7512AETC144-10N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7512AETC144-10N |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® 7000A Family 10K Gates 512 Macro Cells 87MHz 3.3V 144-Pin TQFP Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7512AETC144-10N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® 7000A Family 10K Gates 512 Macro Cells 87MHz 3.3V 144-Pin TQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 116.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 120 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32 |
| Number of Logic Elements/Cells | 32 |
| Number of Macrocells | 512 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 116.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 120 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32 |
| Number of Logic Elements/Cells | 32 |
| Number of Macrocells | 512 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7512AETC144-10N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the family of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many macro cells does this product have?
What is the product name and description?
What is the maximum frequency and propagation delay of the CPLD?
How many pins and I/Os does the CPLD have?
What compliance standards or regulations does the CPLD meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
