Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7512AEFI256-10
EPM7512AEFI256-10
| Part Number: | EPM7512AEFI256-10 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7512AEFI256-10 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000A Family 10K Gates 512 Macro Cells 87MHz 3.3V 256-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7512AEFI256-10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000A Family 10K Gates 512 Macro Cells 87MHz 3.3V 256-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 116.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 212 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32 |
| Number of Logic Elements/Cells | 32 |
| Number of Macrocells | 512 |
| Number of Programmable I/O | 212 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7512AEFI256-10
| Datasheet | View & Download EPM7512AEFI256-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7512AEFI256-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7512AEFI256-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7512AEFI256-10 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the EPM7512AEFI256-10?
Is the EPM7512AEFI256-10 compliant with any industry standards or regulations?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for the EPM7512AEFI256-10?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


