Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SRC208-10
EPM7256SRC208-10
| Part Number: | EPM7256SRC208-10 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SRC208-10 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000S Family 5K Gates 256 Macro Cells 100MHz CMOS Technology 5V 208-Pin RQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SRC208-10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000S Family 5K Gates 256 Macro Cells 100MHz CMOS Technology 5V 208-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7256SRC208-10
| Datasheet | View & Download EPM7256SRC208-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SRC208-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SRC208-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SRC208-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SRC208-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SRC208-10 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of EPM7256SRC208-10?
What is the product name and description?
What is the maximum frequency and propagation delay of the CPLD?
How many pins and macro cells does the CPLD have?
What are the compliance standards or regulations that the CPLD meets?
What is the product description of EPM7256SRC208-10?
What are the technical specifications of EPM7256SRC208-10?
Does EPM7256SRC208-10 comply with any industry standards or regulations?
Are there any alternate parts available for EPM7256SRC208-10?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
