Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SQC208-15
EPM7256SQC208-15
| Part Number: | EPM7256SQC208-15 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SQC208-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® 7000S Family 5K Gates 256 Macro Cells 76.9MHz CMOS Technology 5V 208-Pin PQFP Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SQC208-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® 7000S Family 5K Gates 256 Macro Cells 76.9MHz CMOS Technology 5V 208-Pin PQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 90 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 15 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 4.1 mm |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 90 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 15 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 4.1 mm |
Documentation for Intel / Altera EPM7256SQC208-15
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download EPM7256SQC208-15 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download EPM7256SQC208-15 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-15 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum frequency of this product?
What is the technology used in this product?
What is the packaging type of this product?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any industry standards or regulations?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

