Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SQC208-10N
EPM7256SQC208-10N
| Part Number: | EPM7256SQC208-10N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SQC208-10N |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000S Family 5K Gates 256 Macro Cells 100MHz 5V 208-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256SQC208-10N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000S Family 5K Gates 256 Macro Cells 100MHz 5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 128.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7256SQC208-10N
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256SQC208-10N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
How many macro cells and I/O pins does this product have?
What is the maximum frequency and temperature range for this product?
Is this product compliant with environmental regulations?
What is the product model number?
What is the family name of this product?
How many gates does this product have?
What is the maximum frequency of this product?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the EPM7256SQC208-10N?
What compliance standards or regulations does the EPM7256SQC208-10N meet?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the EPM7256SQC208-10N?
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum frequency and operating temperature?
What are the compliance standards or regulations that the product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

