Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256EGI192-15
EPM7256EGI192-15
| Part Number: | EPM7256EGI192-15 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256EGI192-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® 7000 Family 5K Gates 256 Macro Cells 76.9MHz CMOS Technology 5V 192-Pin CPGA Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256EGI192-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® 7000 Family 5K Gates 256 Macro Cells 76.9MHz CMOS Technology 5V 192-Pin CPGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 192 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the operating temperature range of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the number of logic blocks (LABs) in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.