Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256EGC192-15
EPM7256EGC192-15
| Part Number: | EPM7256EGC192-15 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256EGC192-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000 Family 5K Gates 256 Macro Cells 76.9MHz 5V 192-Pin CPGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256EGC192-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000 Family 5K Gates 256 Macro Cells 76.9MHz 5V 192-Pin CPGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Pins | 192 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 90.9 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Speed Grade | 15 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7256EGC192-15
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the number of pins and I/Os?
What is the maximum operating temperature and supply voltage?
What is the memory type and propagation delay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.