Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AETC100-10
EPM7256AETC100-10
| Part Number: | EPM7256AETC100-10 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AETC100-10 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 95.2MHz CMOS Technology 3.3V 100-Pin TQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AETC100-10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 95.2MHz CMOS Technology 3.3V 100-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 172.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 84 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 84 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7256AETC100-10
| Datasheet | View & Download EPM7256AETC100-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AETC100-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AETC100-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AETC100-10 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the EPM7256AETC100-10?
What compliance standards or regulations does the EPM7256AETC100-10 meet?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for the EPM7256AETC100-10?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



