Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AEQI208-7
EPM7256AEQI208-7
| Part Number: | EPM7256AEQI208-7 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AEQI208-7 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 126.6MHz 3.3V 208-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AEQI208-7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 126.6MHz 3.3V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 166.67 MHz |
| Max Frequency | 172.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 166.67 MHz |
| Max Frequency | 172.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7256AEQI208-7
| Datasheet | View & Download EPM7256AEQI208-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEQI208-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEQI208-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEQI208-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEQI208-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEQI208-7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the price of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the compliance status of the product?
What is the product category of EPM7256AEQI208-7?
What is the brand of EPM7256AEQI208-7?
What is the maximum frequency of EPM7256AEQI208-7?
How many gates does EPM7256AEQI208-7 have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.