Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AEFI100-7
EPM7256AEFI100-7
| Part Number: | EPM7256AEFI100-7 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AEFI100-7 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 166.67MHz CMOS Technology 3.3 Volt 100-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7256AEFI100-7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 166.67MHz CMOS Technology 3.3 Volt 100-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 166.67 MHz |
| Max Frequency | 172.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 84 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 84 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7256AEFI100-7
| Datasheet | View & Download EPM7256AEFI100-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEFI100-7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7256AEFI100-7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
What is the operating voltage of this product?
How many gates and macro cells does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
