Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7096LC68-15
EPM7096LC68-15
| Part Number: | EPM7096LC68-15 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7096LC68-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000 Family 1.8K Gates 96 Macro Cells 76.9MHz 5V 68-Pin PLCC |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7096LC68-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000 Family 1.8K Gates 96 Macro Cells 76.9MHz 5V 68-Pin PLCC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 68 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1800 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 6 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6 |
| Number of Macrocells | 96 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 68 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1800 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 6 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6 |
| Number of Macrocells | 96 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 68 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1800 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 6 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6 |
| Number of Macrocells | 96 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 68 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1800 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 6 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6 |
| Number of Macrocells | 96 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the brand of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the number of macro cells in the product?
What is the part number of the product?
What is the family name of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the number of macro cells in the product?
What is the part number of the product?
What is the family of this product?
How many macro cells does this product have?
What is the maximum frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
