Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7064STC44-10N
EPM7064STC44-10N
| Part Number: | EPM7064STC44-10N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7064STC44-10N |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX 7000S Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 125MHz CMOS Technology 5 Volt 44-Pin TQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7064STC44-10N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX 7000S Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 125MHz CMOS Technology 5 Volt 44-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 175.4 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1250 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Number of Outputs | 68 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Height | 950 µm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Intel / Altera EPM7064STC44-10N
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download EPM7064STC44-10N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the technology used in this product?
What is the maximum frequency of this product?
How many macro cells does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




