Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7064STC44-10
EPM7064STC44-10
| Part Number: | EPM7064STC44-10 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7064STC44-10 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® 7000S Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz CMOS Technology 5V 44-Pin TQFP Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > EPM7064STC44-10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® 7000S Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz CMOS Technology 5V 44-Pin TQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 175.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1250 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 175.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 1250 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera EPM7064STC44-10
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPM7064STC44-10 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the family of this CPLD?
How many macro cells does this CPLD have?
What is the maximum frequency of this CPLD?
What is the product name and its specifications?
What are the compliance standards or regulations that this product meets?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


