EPM7032AETC44-10N
Part Number: EPM7032AETC44-10N
Manufacturer: Intel / Altera
Qty Available:
Description: CPLD MAX 7000A Family 600 Gates 32 Macro Cells 103.1MHz CMOS Technology 3.3V 44-Pin TQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EPM7032AETC44-10N Available.
CPLD MAX 7000A Family 600 Gates 32 Macro Cells 103.1MHz CMOS Technology 3.3V 44-Pin TQFP
Number of Pins 44
Frequency 125 MHz
Max Frequency 227.3 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of Gates 600
Number of I/Os 36
Number of Logic Blocks (LABs) 2
Number of Logic Elements/Cells 2
Number of Macrocells 32
Operating Supply Voltage 3.3 V
Height 950 µm
Length 10 mm
Width 10 mm
Number of Pins 44
Frequency 125 MHz
Max Frequency 227.3 MHz
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of Gates 600
Number of I/Os 36
Number of Macrocells 32
Operating Supply Voltage 3.3 V
Height 950 µm
Length 10 mm
Width 10 mm