EPM3064ATI44-10N
Part Number: EPM3064ATI44-10N
Manufacturer: Intel / Altera
Qty Available:
Description: CPLD MAX® 3000A Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz 3.3V 44-Pin TQFP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EPM3064ATI44-10N Available.
CPLD MAX® 3000A Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz 3.3V 44-Pin TQFP Tray
Number of Pins 44
Ambient Temperature Range High 135 °C
Frequency 125 MHz
Max Frequency 222.2 MHz
Max Junction Temperature (Tj) 135 °C
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type EEPROM
Manufacturer Package Identifier EPM3064ATI44-10N
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of Gates 1250
Number of I/Os 34
Number of Logic Blocks (LABs) 4
Number of Logic Elements/Cells 4
Number of Macrocells 64
Operating Supply Voltage 3.3 V
Speed Grade 10
Termination SMD/SMT
Turn-On Delay Time 10 ns
Height 950 µm
Length 10 mm
Width 10 mm