EPM3064ATC44-10N
Part Number: EPM3064ATC44-10N
Manufacturer: Intel / Altera
Qty Available:
Description: CPLD MAX 3000A Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz CMOS Technology 3.3V 44-Pin TQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EPM3064ATC44-10N Available.
CPLD MAX 3000A Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz CMOS Technology 3.3V 44-Pin TQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 44
Frequency 125 MHz
Max Frequency 222.2 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of Gates 1250
Number of I/Os 34
Number of Inputs 34
Number of Logic Blocks (LABs) 4
Number of Logic Elements/Cells 4
Number of Macrocells 64
Number of Programmable I/O 34
Operating Supply Voltage 3.3 V
Propagation Delay 10 ns
Schedule B 8542390000
Speed Grade 10
Termination SMD/SMT
Turn-On Delay Time 10 ns
Height 950 µm
Length 10 mm
Width 10 mm