Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF8452AQC160-3
EPF8452AQC160-3
| Part Number: | EPF8452AQC160-3 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF8452AQC160-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 8000 Family 4K Gates 336 Cells 125MHz CMOS Technology 5V 160-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF8452AQC160-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 8000 Family 4K Gates 336 Cells 125MHz CMOS Technology 5V 160-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 160 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 4000 |
| Number of I/Os | 120 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 42 |
| Number of Logic Elements/Cells | 336 |
| Number of Registers | 452 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 1 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 3 |
Documentation for Intel / Altera EPF8452AQC160-3
| Datasheet | View & Download EPF8452AQC160-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPF8452AQC160-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPF8452AQC160-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the compliance standards or regulations that the product meets?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.