Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF8282ATC100-4N
EPF8282ATC100-4N
| Part Number: | EPF8282ATC100-4N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF8282ATC100-4N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 8000 Family 2.5K Gates 208 Cells 125MHz 0.42um Technology 5V 100-Pin TQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF8282ATC100-4N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 8000 Family 2.5K Gates 208 Cells 125MHz 0.42um Technology 5V 100-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 2500 |
| Number of I/Os | 78 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 26 |
| Number of Logic Elements/Cells | 208 |
| Number of Macrocells | 208 |
| Number of Registers | 282 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 4 |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for Intel / Altera EPF8282ATC100-4N
| Datasheet | View & Download EPF8282ATC100-4N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPF8282ATC100-4N Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



