Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF81188AQC208-2
EPF81188AQC208-2
| Part Number: | EPF81188AQC208-2 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF81188AQC208-2 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 8000 Family 12K Gates 1008 Cells 125MHz 0.42um Technology 5V 208-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF81188AQC208-2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 8000 Family 12K Gates 1008 Cells 125MHz 0.42um Technology 5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 12000 |
| Number of I/Os | 148 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 126 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1008 |
| Number of Registers | 1188 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 2 |
Documentation for Intel / Altera EPF81188AQC208-2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the key features of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
