Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF6016AQC208-1
EPF6016AQC208-1
| Part Number: | EPF6016AQC208-1 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF6016AQC208-1 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 6000 Family 16K Gates 1320 Cells 200MHz 0.42um Technology 3.3V 208-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF6016AQC208-1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 6000 Family 16K Gates 1320 Cells 200MHz 0.42um Technology 3.3V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 16000 |
| Number of I/Os | 171 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 132 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1320 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intel / Altera EPF6016AQC208-1
| Datasheet | View & Download EPF6016AQC208-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPF6016AQC208-1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the brand of the product?
What is the frequency of the FPGA?
What is the supply voltage range for the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
