Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K30ATC144-3N
EPF10K30ATC144-3N
| Part Number: | EPF10K30ATC144-3N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K30ATC144-3N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 10KA Family 30K Gates 1728 Cells 125MHz 0.3um Technology 3.3V 144-Pin TQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K30ATC144-3N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 10KA Family 30K Gates 1728 Cells 125MHz 0.3um Technology 3.3V 144-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 69000 |
| Number of I/Os | 102 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 216 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Number of Macrocells | 1728 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 3 |
Documentation for Intel / Altera EPF10K30ATC144-3N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
What is the voltage range for this product?
How many gates does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

