Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K130EQC240-1N
EPF10K130EQC240-1N
| Part Number: | EPF10K130EQC240-1N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K130EQC240-1N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 10KE Family 130K Gates 6656 Cells 333.33MHz 0.22um Technology 2.5V 240-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K130EQC240-1N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 10KE Family 130K Gates 6656 Cells 333.33MHz 0.22um Technology 2.5V 240-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 240 |
| Frequency | 333.33 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 2.625 V |
| Memory Size | 4 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.375 V |
| Number of Gates | 342000 |
| Number of I/Os | 186 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 832 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6656 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| RAM Size | 8 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intel / Altera EPF10K130EQC240-1N
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.