Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K100EBC356-3
EPF10K100EBC356-3
| Part Number: | EPF10K100EBC356-3 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K100EBC356-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 10KE Family 100K Gates 4992 Cells 200MHz 0.22um Technology 2.5V 356-Pin BGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPF10K100EBC356-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 10KE Family 100K Gates 4992 Cells 200MHz 0.22um Technology 2.5V 356-Pin BGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 356 |
| Frequency | 200 MHz |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 2.625 V |
| Memory Size | 3 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.375 V |
| Number of Gates | 257000 |
| Number of I/Os | 274 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 624 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4992 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| RAM Size | 6 kB |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.