Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS4SI8N
EPCS4SI8N
| Part Number: | EPCS4SI8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS4SI8N |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit MCF51QE ColdFire RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V Automotive 80-Pin LQFP Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS4SI8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit MCF51QE ColdFire RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V Automotive 80-Pin LQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | Serial |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 15 mA |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542320050 |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Intel / Altera EPCS4SI8N
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







