Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS4SI8
EPCS4SI8
| Part Number: | EPCS4SI8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS4SI8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Serial Configuration Devices (EPCS1, EPCS4, EPCS16, EPCS64, and EPCS128) |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS4SI8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Serial Configuration Devices (EPCS1, EPCS4, EPCS16, EPCS64, and EPCS128)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intel / Altera EPCS4SI8
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS4SI8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for the product?
What is the memory size of the product?
What is the max operating temperature of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
