Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS128SI16N
EPCS128SI16N
| Part Number: | EPCS128SI16N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS128SI16N |
| Qty Available: | |
| Description: | Flash Serial 3.3V 128M-bit 16-Pin SOIC W Tube / IC CONFIG DEVICE 128MBIT 16SOIC |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > EPCS128SI16N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flash Serial 3.3V 128M-bit 16-Pin SOIC W Tube / IC CONFIG DEVICE 128MBIT 16SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 665.986997 mg |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | Serial |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 16 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intel / Altera EPCS128SI16N
| Datasheet | View & Download EPCS128SI16N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS128SI16N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS128SI16N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS128SI16N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCS128SI16N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


