Integrated Circuits (ICs) > Memory > EPCQ64ASI16N
EPCQ64ASI16N
| Part Number: | EPCQ64ASI16N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > EPCQ64ASI16N |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Flash Serial 3.3V 64M-bit 16-Pin SOIC W |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Memory > EPCQ64ASI16N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Flash Serial 3.3V 64M-bit 16-Pin SOIC W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Access Time | 6 ns |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 85 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 8 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542320070 |
| Height | 2.65 mm |
Documentation for Intel / Altera EPCQ64ASI16N
| Datasheet | View & Download EPCQ64ASI16N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCQ64ASI16N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download EPCQ64ASI16N Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for the EPCQ64ASI16N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.