Integrated Circuits (ICs) > Memory > EPCQ4ASI8N
EPCQ4ASI8N
| Part Number: | EPCQ4ASI8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > EPCQ4ASI8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory.IC CONFIG DEVICE 4MBIT 8SOIC |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Memory > EPCQ4ASI8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory.IC CONFIG DEVICE 4MBIT 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Access Time | 8 ns |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 85 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542320070 |
| Height | 1.75 mm |
Documentation for Intel / Altera EPCQ4ASI8N
| Datasheet | View & Download EPCQ4ASI8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPCQ4ASI8N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download EPCQ4ASI8N Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of EPCQ4ASI8N?
What is the memory size of EPCQ4ASI8N?
What is the access time of EPCQ4ASI8N?
What is the maximum supply voltage of EPCQ4ASI8N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
