Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1PC8
EPC1PC8
| Part Number: | EPC1PC8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1PC8 |
| Qty Available: | |
| Description: | EPC1 Tin/Lead (Sn/Pb) 3A991.B.2.A Tube ics fpga configuration 7.62mm 0.05mA 1Mb 5V |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1PC8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EPC1 Tin/Lead (Sn/Pb) 3A991.B.2.A Tube ics fpga configuration 7.62mm 0.05mA 1Mb 5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Interface | Serial |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Rating (DC) | 3.3 V |
Documentation for Intel / Altera EPC1PC8
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1PC8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




