Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1LI20N
EPC1LI20N
| Part Number: | EPC1LI20N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1LI20N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 1Mb 8 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1LI20N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 1Mb 8 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 722.005655 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intel / Altera EPC1LI20N
| Datasheet | View & Download EPC1LI20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1LI20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1LI20N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of EPC1LI20N?
What is the memory size of EPC1LI20N?
What is the maximum operating temperature of EPC1LI20N?
What is the weight of EPC1LI20N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
