Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1LC20
EPC1LC20
| Part Number: | EPC1LC20 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1LC20 |
| Qty Available: | |
| Description: | SERIAL Contains Lead MOS COMMERCIAL FPGA 70C 50muA 128kB 16.7MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1LC20 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SERIAL Contains Lead MOS COMMERCIAL FPGA 70C 50muA 128kB 16.7MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 722.005655 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320060 |
Documentation for Intel / Altera EPC1LC20
| Datasheet | View & Download EPC1LC20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1LC20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1LC20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1LC20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1LC20 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the weight of the product?
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

