Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC16UC88
EPC16UC88
| Part Number: | EPC16UC88 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC16UC88 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 16Mb 33 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC16UC88 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 16Mb 33 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 88 |
| Frequency | 33 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 2 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intel / Altera EPC16UC88
| Datasheet | View & Download EPC16UC88 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC16UC88 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC16UC88 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC16UC88 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the memory size and type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
